Achievements

  2014 PASSOUTS
SR NO NAME BRANCH ACHIEVEMENTS
1 Tejal Gole ETRX National Level Achiever in Archery
2 Rakshith Acharya ETRX 1. 3 SPOT Award for outstanding performance. SPOT award from COO of the company.                                                         2. Professional Guitarist and Singer – performs at many shows and events across Mumbai
3 Uday Joshi IT 1. Won acclaim for several technical paper presentations at International Conferences.                                                          2. Presented a project on ‘Moving Vehicle Coordination System’ at AVISHKAR (Mumbai University level)                                              3. 1st prize at UTSAV-National level Technical Festival for a paper on ‘Car Communication System’
4 Meenakshi Srivastava ETRX L1 topper during training in company
5 Javed Akhtar Ansari ETRX Completed ITIL v3 foundation certification
6 Swapnil Bang ETRX 2nd in College Interclass Debate, in IBS Mumbai
7 Nitish Trikha COMPS 1. Topper of Computer Engineering branch (combining all 4 years) in SLRTCE.
2. Topper of ME Computer engineering (First year) in SPIT.
8 Shweta Iyer IT Won prizes for Street play, Dancing and Singing at Inter-Collegiate level
9 Subhajeet Biswas COMPS Won the prize for an Intercollegiate Mono Act
10 Sagar Chaudhari EXTC Conducted a workshop on Robotronics at SLRTCE in association with IITB
11      
  2015 PASSOUTS
1 Abhishek Vankit ETRX All India Rank 3 in Campus2Corporate Contest 2013.
2 Tanvi Shanbag IT BE project paper published at IJSER and MULTICON-W
3 Akash Manna EXTC 1. AIR rank 17 in Campus2Corporate 2013
2. Publish Paper on ‘Automobile Parking Automation’ in National conference – NCRENB 2015
4 Abhijeet Sakunde ETRX Intercollege Badminton winner
5 Siddhesh Sawant IT 1.Selected for MCA (Mumbai cricket association)
2.Runner-up ( robotryst , IIT kharagpur)
6 Ekta Sharma IT Among the top two teams in Intra I-gate Scrabble tournament Mumbai
7 Niraj Jha ETRX Participant at District level Chess Tournament
8 Ninad Sawant EXTC 1st place in Karate – DSO Sports at Andheri Sports Complex
9 Kishan Soni COMPS Won Code Wrestling at KJ Somaiya
10 Kishita Variya COMPS Won Code Wrestling at KJ Somaiya
11 Amish Mhatre COMPS 1. 1st prize in Debugging in C at Vartak College                                    2. 2nd prize in Debugging in C at Thakur Polytechnic                              3. 1st prize in Technical Quiz at Pravin Patil Polytechnic
12 Mridul Purohit COMPS 1. 1st prize in Debugging in C at Thakur Polytechnic                                   2. 2nd prize in Blind C Programming at Vartak College                          3. 1st prize in Technical Quiz at Pravin Patil Polytechnic
13 Aditya Raval COMPS 1. 2nd in SKIT at Intercollegiate level – SFIT                                                2. Won the 1st place for a short film ‘The Trail’ at DJ Sanghvi College
14 Shivali Naik COMPS Performed Bharatnatyam  at State level  
15 Zubeen Sayyed COMPS Won the 1st place in a Dance Competition at Vartak College
16 Chintan Shah COMPS Won the 1st place in a Dance Competition at Vartak College
17 Hitesh Verma EXTC First prize at NOVA – National level Project Competition for a project on ‘Reunification of Waster Oil’
18 Bhavya Parekh EXTC Finalist at AVISHKAR (Mumbai University level)                                          

 

Sr. No Name of Students Achiements(State level /National Level) Year of Achievement  
1 Bhavna kailash Tiwari •Won first prize in Carrom competition at State level 2010 B.E
2 Urmil Shah • Won first prize in Technical Paper Presentation at slrtce .                            •Won Second prize for  National Poster competition at Universal College.   •Won third prize for National Level Project Competition at K.J Somaiya College of Engineering. 2016 B.E
3 Parth Valangar •Won first prize in Technical Paper Presentation at slrtce .                            •Won Second prize for  National Poster competition at Universal College.   •Won third prize for National Level Project Competition at K.J Somaiya College of Engineering. 2016 B.E
4 Hiten Nirmal •Won first prize in Technical Paper Presentation at slrtce .                            •Won Second prize for  National Poster competition at Universal College.   •Won third prize for National Level Project Competition at K.J Somaiya College of Engineering. 2016 B.E
5 Atul Gupta Won first prize in Technical Paper Presentation at slrtce .Won Second prize for  National Poster competition at Universal College.Won third prize for National Level Project Competition at K.J Somaiya College of Engineering. 2016 B.E
6 Nikhil M •BasketBall Runner up at Zonal Level 2009 B.E
7 Ganesh B. Kamble •Won first prize in Robotics competition at slrtce and was Runner up in Robowar 2014 B.E